Czym jest Zimowa Jazda Avangardowa? Czym jest konwent?

Konwent to inaczej zlot osób zainteresowanych określoną tematyką. W przypadku zjAvy jest to fantastyka, gry RPG (Role Playing Games, zwane także grami fabularnymi), larpy (Live Action Role-Playing), gry planszowe oraz karcianki. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki Avangarda we współpracy ze Szkołą Podstawową nr. 388  przy ul. Deotymy 25/33.

Kiedy i gdzie?

Dziesiątą edycję zaczynamy 1 lutego 2019 roku, a kończymy 3 lutego 2019 roku. Miejsce to ponownie Szkoła Podstawowa nr. 388 przy ul. Deotymy 25/33 w Warszawie.

Czym są gry RPG?

Nazwa RPG to skrót od angielskiego Role Playing Game. Do gry w RPG wystarczy kilka kostek, kartka papieru i coś do pisania. Cała rozgrywka toczy się, podobnie jak w książkach, w wyobraźni uczestników, a wszystkie wydarzenia kreowane są poprzez opisy graczy, którzy deklarują działania swoich postaci w danej sytuacji, i wypowiedzi prowadzącego (Mistrza Gry), określające, jaki skutek przyniosły te działania. W ten sposób w trakcie gry można rozwiązywać skomplikowane zagadki kryminalne, prowadzić zawiłe rozmowy dyplomatyczne, odwiedzać niezbadane miejsca w poszukiwaniu skarbów, badać kosmiczną przestrzeń czy bronić małej wsi przed bandytami. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Uczestnicy wspólnie tworzą pewną fabułę, stąd w języku polskim gry RPG często nazywa się grami fabularnymi.

Czym są larpy?

Podobnie jak RPG jest to gra, w której grający odgrywają fikcyjne postacie. Jednak o ile w przypadku RPG mieliśmy do z wspólnym tworzeniem opowieści, gdzie gracze i prowadzący siedzą przy stole i tworzą fabułę za pomocą słownych deklaracji. Natomiast w trakcie larpa mamy do czynienia z czymś podobnym do przedstawienia teatralnego: gracze bezpośrednio odgrywają swoje postacie, dla których sami tworzą scenariusz, starając się osiągnąć osobiste cele poprzez interakcję z innymi graczami. Stąd skrótowiec LARP – Live Action Role-Playing, czyli RPG na żywo. Larpy posiadają wszystkie cechy RPG, a dodatkowo pozwalają rozwinąć umiejętności aktorskie. Uczestnicy często sami wykonują strój odgrywanej postaci i jej charakteryzacje, dlatego bywa, że są to rozgrywki niezwykle interesujące wizualnie i naprawdę przypominające teatr improwizowany. Larpy często wymagają dużej dozy sprytu i zdolności dyplomatycznych potrzebnych do zrealizowania osobistych celów.

Larpy rozgrywane podczas konwentów często opierają się właśnie na dyplomacji czy rozwiązywaniu skomplikowanej intrygi. Warto wcześniej zainteresować się rodzajem dostępnych larpów, by móc np. przygotować sobie strój, ale jego posiadanie nie jest wymagane.

Gry planszowe? To chyba dobre tylko dla dzieci?

Nic bardziej mylnego. Myśląc „planszówki” od razu wyobrażamy sobie Eurobiznes, Chińczyka, czy Grzybobranie, czyli gry, które kojarzą nam się z dzieciństwem, zapominając przy okazji, że planszówki to także szachy, warcaby czy scrabble, a więc gry wysoko cenione na całym świecie. Współczesne gry planszowe oferują zarówno rozrywkowe cechy tych pierwszych, jak i logiczne tych drugich, ale najważniejsze jest to, że dokładają do tego jeszcze więcej zupełnie nowych, ciekawych elementów. Główne typy występujących współcześnie planszówek, to:
ekonomiczne (symulacje gospodarcze a skali mikro lub makro, pozwalające na wcielenie się w rolę właściciela przedsiębiorstwa, czy też władcę państwa),
logiczne (zwycięstwo nad przeciwnikiem wymaga sporo namysłu i główkowania).
strategiczne (często w połączeniu z grami ekonomicznymi, pozwalają rozgrywać bądź pojedyncze bitwy bądź symulować całe duże konflikty ze wszystkimi związanymi z nimi konsekwencjami i okolicznościami),
– przygodowe (stawiają na  badanie nieznanych lokacji, zdobywanie potężnych przedmiotów i rozwiązywanie zagadek, ochronę miasta lub całej ludzkości przed strasznym wrogiem, zdobywanie nowych umiejętności i wzmacnianie swoich postaci; przykładem może być kultowa legendarna już gra Magia i Miecz),
imprezowe (Party Games) – proste, szybkie, nierzadko zręcznościowe i zabawne gry ułatwiające integrację i dostarczające mnóstwa rozrywki,
– dla dzieci – tu właśnie znajdzie się z pewnością Chińczyk i Grzybobranie – jak widać wymieniliśmy całkiem sporo innych rodzajów gier zanim do nich doszliśmy. Współczesne planszówki dla dzieci to jednak nie tylko „idź do przodu o 5 pól / cofnij się o 2 pola”, bardzo często są to gry edukacyjne posiadające nawet mocno uproszczone, dostosowane do dziecięcych możliwości, właściwości gier wymienionych powyżej.

GamesRoom planszówkowy na zjAvie 9 będzie (mamy nadzieję) oferował ponad 200 najlepszych obecnie na świecie gier planszowych. Nie trzeba się przejmować nieznajomością języków czy zasad. Dzisiejsze gry stawiają na uniwersalność i ponadnarodowość, w pudełkach znajdziecie zasady w języku polskim, w miarę możliwości obsługa będzie też starała się wytłumaczyć Wam rozgrywkę czy odpowiedzieć na Wasze pytania.

Dlaczego warto pojawić się na zjAvie?

Zimowa Jazda Avangardowa, jak każdy konwent, jest wspaniałą okazją do rozwijania swoich zainteresowań związanych z fantastyką i grami lub do pierwszego kontaktu z tą ciekawą i rozwijającą formą rozrywki. Umożliwia nawiązanie nowych, ciekawych znajomości oraz porównanie różnych stylów gry. Dzięki udziałowi w atrakcjach programowych, takich jak prelekcje lub warsztaty, można poszerzyć swoją wiedzę na temat gier fabularnych i nie tylko, a biorąc udział w konkursach i turniejach można zdobyć cenne fanty.

Wspominacie o atrakcjach odbywających się w trakcie konwentu. Gdzie mogę znaleźć więcej informacji o nich?

Cały program konwentu umieścimy na stronie internetowej. Szczegóły te znajdą się także w informatorze, który otrzymasz po wejściu na konwent. Informacje o atrakcjach staramy się podawać jak najwcześniej, ale nie zawsze jest to możliwe. Pamiętaj, że także Ty możesz zorganizować jakiś punkt programu, jeśli chcesz.

Wszystko brzmi bardzo ciekawie, ale jeszcze nigdy nie miałem styczności z takimi formami rozrywki…

Konwent będzie zatem świetną okazją, żeby rozpocząć wspaniałą przygodę, jaką są gry związane z fantastyką, i poznać ludzi, z którymi będziesz ją kontynuować przez kolejne lata, a jeśli Ci się spodoba być może zachęcisz swoich znajomych i wspólnie zaczniecie odkrywać ten rodzaj hobby ;)

Nie mam znajomych żywiących podobne zainteresowania, a trochę boję się iść sam… słyszałem, że konwenty to zloty wyłącznie osób „wtajemniczonych”…

Nie masz się czego obawiać. Wszystkim obecnym na konwencie zależy na tym, aby odbywał się on w jak najlepszej atmosferze. Ludzie starają się więc być dla siebie mili i serdeczni oraz bardzo łatwo nawiązują kontakty. Powszechną praktyką jest zniesienie barier wiekowych, wszyscy są na Ty lub wołają do siebie po imieniu lub ksywce. Z pewnością Twoja nieśmiałość zniknie zaraz po wejściu na teren eventu. Bardzo chętnie pokażemy Ci, dlaczego preferowana przez nas rozrywka jest taka fajna.

Co jest konieczne do udziału w zjAvie?

Aby wejść na Zimową Jazdę Avangardową należy uiścić składkę akredytacyjną w wysokości 30 złotych. Wszyscy składamy się na pokrycie kosztów naszej wspólnej zabawy, również organizatorzy płacą za siebie. Przy akredytacji będziesz musiał podać niektóre swoje dane i okazać dla ich potwierdzenia dowód tożsamości lub inny równoprawny dokument, potwierdzisz też podpisem znajomość regulaminu – pamiętaj, że godząc się przestrzegać regulaminu godzisz się również na publikację swojego wizerunku jeśli znajdziesz się na zdjęciach lub relacjach filmowych. Dostaniesz identyfikator, na którym obowiązkowo musisz wpisać swoje imię bądź pseudonim i który trzeba przez cały czas nosić w widocznym miejscu. Każdy ID będzie miał swój indywidualny numer który ułatwi nam ewentualne odszukanie Cię. Dostaniesz także pakiet powitalny w którym znajdziesz broszurę informacyjną, w której zamieszczone będą wszelkie informacje potrzebne do udziału w konwencie.

Jeśli jeszcze nie masz ukończonych 18 lat, konieczne będzie przyniesienie pisemnej zgody rodziców.

Z racji pory roku, w trakcie której odbywa się konwent, wymagamy wzięcia pary butów na zmianę. Nie chcemy pływać w błocie, jakie powstanie po roztopieniu się śniegu naniesionego na butach. Dla zapominalskich udostępnimy – za symboliczną opłatą – foliowe ochraniacze.

Na terenie konwentu będzie działał bufet, lecz mimo to warto wziąć ze sobą coś do picia i jedzenia. Jeśli chcesz nocować na terenie konwentu, weź ze sobą karimatę i śpiwór.

Kurtka, karimata, para butów, a jeszcze coś do picia i jedzenia, no i strój na drugi dzień konwentu. Czy to wszystko muszę nosić ze sobą przez cały czas trwania zjAvy?

Na szczęście nie. Na terenie konwentu będzie działać strzeżona szatnia, gdzie można będzie zostawić zbędne w danej chwili rzeczy i odebrać je, gdy będą potrzebne.

Jak należy zwracać się do ludzi w trakcie zjAvy?

Na konwentach nie ma “Pań i Panów”. Do ludzi zwracamy się po imieniu lub ksywce, które mają zapisane na identyfikatorze. Pamiętaj jednak, że mało formalne relacje nie oznaczają przyzwolenia na lekceważenie i brak kultury.

Czy na konwencie pije się alkohol?

Nie – ze względu na to, że w zjAvie biorą udział także osoby niepełnoletnie i że atrakcje odbywają się na terenie szkoły, a także z zupełnie prozaicznych powodów porządkowych, obowiązuje zakaz spożywania alkoholu.

Zawsze grałem w RPG/planszówki tylko ze znajomymi, mam więc pewne obawy czy mogę poprowadzić lub uczestniczyć w takiej grze z zupełnie obcymi ludźmi…

ZjAva oferuje m.in. możliwość uczestnictwa w sesjach i LARP-ach organizowanych przez najlepszych prowadzących w kraju – laureatów Pucharu Mistrza Mistrzów, autorów gier i opracowań oraz przedstawicieli wydawnictw. Wszyscy oni z wielką ochotą prowadzą nowym osobom lub u takich grają. Nie musisz się niczego obawiać – na zjAvę wchodzi się z nastawieniem na dobrą zabawę a wychodzi z poczuciem, że było niesamowicie i chciałoby się jeszcze, a także zawsze – z masą nowych znajomości :) Na pewno nie damy Ci poczuć, że trafiłeś do „niewłaściwej bajki”.

Dlaczego na terenie konwentu nie można palić? To już nie mam prawa do szybkiej fajeczki wśród znajomych?

Nie masz. I to nie nasz wymysł, tylko rygorystycznej ustawy nikotynowej, do której zobowiązani jesteśmy się stosować. Na dymka trzeba się będzie udać w ciepłym ubranku poza teren szkoły.

Warunkiem uczestnictwa jest podanie swoich danych i zgoda na możliwość publikacji wizerunku. Wydaje mi się to podejrzane. Czy to naprawdę wymóg?

Niestety ze względów bezpieczeństwa musimy przyjmować formę wydarzenia zamkniętego. Każdy uczestnik rejestrowany jest imiennie i ma obowiązek noszenia identyfikatora z indywidualnym numerem. Pozwala nam to szybko reagować w sytuacjach krytycznych, które co prawda właściwie się nie zdarzają, ale jako organizatorzy musimy być przygotowani na najgorsze. Zwiększa to również ogólne bezpieczeństwo na konwencie, każdy zarejestrowany może odpowiadać za wyrządzone przez siebie szkody etc., co bardziej zniechęca do nieprzyjemnych wybryków. Po konwencie dane służą nam wyłącznie do ważnych dla nas zestawień statystycznych, po czym są niszczone. Możecie mieć pewność, że ich nie przekażemy ani nie odsprzedamy osobom trzecim. W kwestii zaś wizerunku – zależy nam na promocji naszej działalności, a uzyskanie zgody na publikację zdjęć czy filmów z Waszym udziałem jako warunku uczestnictwa zaoszczędza później wszystkim masy niepotrzebnych kłopotów i formalności. Jak już wspominaliśmy, nie zmuszamy nikogo do uczestnictwa wbrew jego woli.

Chciałbym wziąć udział w turnieju, ale nie umiem grać w żadną z turniejowych gier…

Za wyjątkiem turniejów w karcianki kolekcjonerskie w zasadzie nie potrzebujesz znać żadnej z turniejowych gier. Zawsze staramy się wcześniej przeprowadzić szkółkę dla nowych graczy, bądź są to gry tak proste, że uczy się ich bez problemu w ciągu pierwszych chwil rozgrywki. Nie musisz się wahać – możesz coś zyskać choćby dzięki szczęściu początkującego, a na pewno nic nie stracisz!

Mam jeszcze kilka pytań. Komu mogę je zadać?

Wszelkie pytania, na które nie uzyskałeś odpowiedzi w powyższym zestawieniu możesz zadać na naszej stronie fanowskiej na facebooku. Odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe.

Na samym konwencie do Twojej dyspozycji jest punkt informacyjny w pokoju organizatorów do którego serdecznie zapraszamy i który będzie non-stop otwarty. Nie wahaj się również pytać obsługi poszczególnych atrakcji oraz innych uczestników, nie wykluczone, że uda Ci się jeszcze szybciej znaleźć w ten sposób odpowiedź. I pamiętaj, koniecznie zapoznaj się z broszurą informacyjną, którą otrzymasz. Z doświadczenia wiemy, że 80% pytań jakie się pojawiają wynika właśnie z braku znajomości informacji tam zawartych.